Keliaujame Rumunijoje su vaikais: maršrutas ir kiti dalykai
Jau gana senokai svajojome aplankyti Rumuniją su šeima. Atrodo planavome kaip keliausime automobiliu ir praleisime ten kokias tris savaites, juo labiau, kad pernai ištrūkti pavyko iš viso tik kelioms dienoms į Slovakiją.. Bet.. Tu planuoji, o kažkas juokiasi. Daug planuotų dalykų nespėjome pasidaryti iki galo, laiko atostogoms vis mažėjo ir jau atrodė šią vasarą niekada nebeišvažiuosime, tačiau mes nebūtume mes. Jei jau svajojome nukeliauti į Rumuniją, taip ir padarysime! Nesvarbu, kad iki rugsėjo liko tik dvi savaitės, kad su augintinių priežiūra sudėtinga.. Sugalvojom, per vieną dieną susiruošėme ir išvažiavome. Taip, šiek tiek kitaip nei planavome, tačiau „apsiuostymui” bus gerai ir kitoks variantas. Taigi, keliaujame į Rumuniją su vaikais! Šis įrašas bus planas apie mūsų neplanavimą, pasirinktą maršrutą, išmoktas pamokas ir kitus tips&tricks. Primenu, kad keliaujame Rumunijoje su trim vaikais!
Disclaimer: papasakosiu kelionę padieniui, su nakvynėmis ir gautomis pamokomis. Atskiriems dėmesio vertiems objektams yra atskiri įrašai. Taip pat atsižvelkite į tai, kad tai mūsų apsišniukštinėjimas Rumunijoje, nes patys suprantame, kad tiek laiko gerokai per mažai. Tačiau net per tiek mažai dienų sugebėjome išmokti kai kurias pamokas.
Maršrutas ir laikas Rumunijoje
Planavimui laiko beveik neturėjome, kadangi važiuoti apsisprendėme maždaug per 24 valandas, tad reikėjo gana greitai susidėlioti daiktus, rasti, kas prižiūrės augintinius ir kitus dalykus. Planas keliauti autobusiuku po kempingus su palapine nepavyko, tai sėdome į Toyota Corrola hybrid, kuriame vos tilpo mūsų penkių daiktai, o kur dar mes penki. Džiaugiuosi, kad bent jau kėdučių visiems trims vaikams nebereikia: devynmetis jau keliauja be, aštuonmečiui užtenka pašikniuko, o penkiametį žinoma, kad su normalia kėdute. Iš viso kelionei skyrėme 11dienų. Naktimis nevažiuojame – tai ne mums.
1 diena.
Pirmą dieną visada skiriame važiavimui. Kuo daugiau – tuo geriau. Keliaujant autobusiuku dažniausiai neviršijame 1000km, tačiau keliaujant su lengvuoju automobiliu tikrai galima nuvažiuoti gerokai daugiau. Važiavimas naktimis ne mums, tad pasirenkame išvažiavimą kuo anksčiau ryte. Tuo pačiu dar pasirūpinu šalių per kurias važiuosime kelių vinjetėmis (Slovakijos ir Vengrijos programėlėje vintrica). Iš Vilniaus pajudame beveik 4val ryto ir pakeliui rezervuojame pirmąją nakvynės vietą. Žiūriu, kad būtų mūsų maršrute, tad apie miestelį labai stipriai nesidomiu – svarbu patogus privažiavimas, parkingas ir normali kaina mums penkiems. Taip atsirandame Vengrijoje, visai netoli Rumunijos sienos, miestelyje pavadinimu Hajdúszoboszló Levendulas Haz apartamentuose. Patys to nežinodami patenkame į Palangos/Šventosios miksą, tik be Palangos tilto ir jūros. Bet vaibas visiškai mūsų pajūrio – gyva muzika, šviečiantys fontanai, įvairūs kinietiškai žaislai, šaržų piešimas ir kasyčių pynimas tiesiog pėsčiųjų gatvėje. Atvažiuojame gana vėlai, tad laiko lieka tik pavalgyti ir šiek tiek prasieiti ta vengriška Basanavičiaus gatve. Miestelis gana garsus, tad net mūsų nakvynės vietoje girdisi garsai, nors ir nutolęs nuo centro. Beje, šeimininkai nekalba angliškai – kažkaip susikalbame, susimokame eurais ir dar gauname dėžutę šviežių figų. Niam niam. Nakvynės kaina 82 eurai.
2 diena.
Atsikėlę Vengrijoje žinojome, kad sekanti naktis jau bus Rumunijoje. Pradžioje planas buvo iš karto duoti duoklę vaikams ir patenkinti jų norus apsilankant vandens parke Vengrijoje Debrecen mieste, o tada važiuotume į Rumuniją (siena vos už keliasdešimt kilometrų), bet netyčiau užmačiau, kad geresnis įvertinimas yra Nymphaea vandens parko Oradea mieste jau pačioje Rumunijoje, kur buvome užsibookinę nakvynę. Tad nusprendėme keliauti iš karto ten – tik pakeliui dar reikėjo susirasti kaip nupirkti Rumunijos kelių vinjetę, nes prieš tai minėtame apps’e Rumunijos nebuvo. Šiek tiek pagooglinus radau, bet paskui dar sužinojau, kad vinjetę ir parkingą Rumunijoje galite užsakyti naudojant programėlę, kurią rekomenduoju atsisiųsti iš anksto, kad nereikėtų naudoti mobiliųjų duomenų – TPARK. Galiu pasakyti, kad vandens parkas sužavėjo visą mūsų šeimą – nuo šildomų baseinų iki didžiulių čiuožyklų, kuriose leidžiama vaikams čiuožti nuo 120cm. Beje, prieš parką dar apsilankėmę ir Oradea Zoologijos sode, nes turime tradiciją per keliones aplankyti miestų, kuriuos pravažiuojame zoo. Apie Zoo ir vandens parkus skaitykite atskirame įraše. Po vandens parko tiesiai į rezervuotus apartamentus. Vakarienei likučiai likę nuo pietų. Apsistojome dviejų kambarių apartamentuose beveik pačiame centre, nesvarbu, kad pusrusyje, bet viskas tvarkinga ir švaru. Nakvynės kaina 50 eurų.
3 diena.
Nemeluosiu, atsikelti po vandens parko buvo ganėtinai sunku, bet kadangi esame apsistoję beveik pačiame centre parkingas čia mokamas nuo 7 val ryto iki 21 val vakaro, tad tenka keltis ir programėlėje užstatyti parkingą. Atsikėlus šeimynai judame į automobilį ir traukiame jau link pagrindinio mūsų trokštamo objekto – Transfăgărășan kelio. Tiksliau iki nakvynės vietos, kurioje praleisime dvi naktis. Ir nors iki nakvynės vietos tik 441km, tačiau dar nežinome, kad Rumunijoje laikas neplanuojamas kilometrais. Kelyje užstruksite gerokai daugiau nei rašys Google Maps ar Waze 🙂 Mums kelionė trunka maždaug 7 valandas, nes stovime kamščiuose už Oradea, tada jau netoli nakvynės vietos. Ir jie tikrai nejudantys.. Šiaip ne taip atkeliaujame į Pensiunea Trei Ponei – nedideliame Corbeni miestelyje, kuris kaip ir yra jau dalis Transfăgărășan kelio, nors iš tikrųjų įvažiavimas į gražiausias vietas maždaug už 30km. Susimokame vietiniais pinigais už nakvynę, pavalgome šalia esančio miestelio užkandinėje pas vietinę bobutę, aplankome pensionato ponius ir keliaujame ilsėtis. Ryt laukia nuostabi diena! Beje, dviejų nakvynių kaina – 153 eurai.
4 diena.
Pati laukiamiausia mano diena! Pagaliau tądien pamačiau vienu gražiausiu kelių tituluojamą Transfăgărășan kelią. Šiek tiek pasigooglinus jau buvau anksčiau, bet dar važiuodama pažiūrėjau YouTube, kad maždaug žinočiau, ko tikėtis ir pajudėjome. Mes važiavome nuo pietinės pusės, kur iš karto yra Vidraru užtvanka. Viską apie patį kelią, meškas, mūsų įspūdžius rasite šiame įraše. Bet galiu pasakyti, kad planuokitės visą dieną, nes grįžti reikės tuo pačiu keliu atgal arba aplinkui – laiko atžvilgiu tas pats. Mes grįžome aplinkui, pakeliui dar sustojome pavalgyti, tad parsiradome jau vėlai. Nakvynė tame pačiame Trei Ponei pensionate. Ryt keliaujame toliau.
5 diena.
Atsikėlę suprantame, kad vienoje vietoje taip ir pamiršome sustoti būdami Transfăgărășan kelyje. Ir nors žinome, kad jau reikėtų važiuoti vis tiek dar trumpam grįžtame. Nu gerai, ne tiek stipriai norime pamatyti praleistą objektą, bet ir vėl pamatyti meškas 🙂 Toliau mūsų maršrute Dracula pilis ir Bucegi kalnai. Va tądien supratau, kad namų darbus reikėjo pasidaryti geriau. Iš planuotų 3 valandų, automobilyje praleidžiame daugiau nei 5 valandas. Ir ne, ne todėl, kad blogi keliai, keliai ten labai geri. Užtrunkame, nes tuos gerus kelius kalnuose remontuoja, tad buvo beprotiškai daug kamščių.. Dracula pilį (Bran castle) pamatome tik iš išorės, nes nuėję iki įėjimo ir pamatę kainas tiesiog apsisukame. Tik po to patikrinu kainas internete ir nesuprantu, kodėl taip skiriasi.. Tad patraukiame toliau link nakvynės vietos, nes prisiskaitau, kad miestelyje, kuriame turime nakvynę yra keltuvai į Bucegi kalnus ir ten valandėlė kita ir nužygiuotume į didesnį nei 2.3km aukštį. Deja, čia dar kartą suprantu, kaip svarbu pasidaryti namų darbus – apie tai kitos dienos aprašyme. Atvažiuojame į Busteni miestelį. Pavargę po visų stovėjimų kamščiuose, karščio ir supratimo, kad važiavome tiek dėl vienos dienos.. Sustojam prie nakvynės vietos ir nesuprantam, kur pakliuvom. Vartai mediniai sulaužyti, įeiti neįmanoma… o tada prasideda. Atvažiavome pasirodo teisingu adresu, tačiau negauname užsakyto kambario (family room, su balkonu ir vaizdu į kalnus), nes sako, kad tam kambaryje neveikia wc. Nu ok. Nuveda į kambarį rūsyje, gerai, kad bent su langais. Bandau dar pasiginčyti, bet gaunu tik pasiūlymą atšaukti rezervaciją per booking.com, ir padarys nuolaidą penkių eurų arba tiesiog ieškoti kitos vietos. Iš nuovargio jau tingėjau ginčytis – svarbu lova ir pagalvė, plius atšaukus negalėsiu palikti atsiliepimo. Juk tik vienai nakčiai. Susimoku gerai neapžiūrėjus kambario, o ten ne tik, kad rūsys, bet dar ir pelėsio kvapas, neveikiantis normaliai dušas, sulaužytos spynos.. Dzin. Daiktus saugiau palikti automobilyje nei kambaryje. Išeiname pavalgyti ir grįžtame tik pernakvoti. Žinoma, ko kito galėjau tikėtis už 40 eurų, bet atsiliepimai ir nuotraukos nebuvo tokie baisūs kaip realybė.. 🙂
6 diena.
Kelionėje matyt nesame taip anksti atsikėlę, kad galėtume kuo greičiau išvažiuoti. Susipakavome ir nešėme kudašių. Šiandien planas BUCEGI KALNAI. Po vakar stovėjimų kamščiuose labai norisi pajudinti kojas ir niekur nevažiuoti automobiliu. Buvau prisiskaičiusi FB grupėse, kad yra keltuvai iš Busteni ir Sinaia mietelių. Galvojau bus jėga, nereikės niekur važiuoti. Aha, tik niekas tose grupėse neminėjo, kad tie keltuvai tokie brangūs 🙂 Mūsų šeimai keltuvas aukštyn – žemyn iš Busteni būtų kainavęs maždaug 100 eurų.. Nu ok, kažkaip daugoka, tad pradėjom žiūrėti alternatyvas ir matom, kad į kalnus įmanoma užvažiuoti. Aišku, tai reiškia dar daugiau sėdėjimo automobilyje, nu bet ką padarysi. Į navigaciją susivedame Sfinxul Babele ir keliaujame. Kelias nuostabus, vingiuotas, gražus. Sutinkame arklius ant kelio, be jokių apraišų, be nieko. Jau aukščiau kelią pastoja karvės – o smagumo! Taip ir važiuojame be jokio gailesčio, kad vėl reikia sėdėti automobilyje. Atvažiuojame, pasistatome automobilį ir patraukiame haikinti Bucegi kalnuose. Daug laiko neturime, nes šiandien dar turime nuvažiuoti daug kilometrų. Užtrunkame 3 valandas ir leidžiamės į kelią. Prieš akis dar 200km , tačiau žinome, kad užtruksime ne 2 valandas.. Tačiau net ir „užsimetę” kelio rezervą, užtruko dar ilgiau. Vėl kamščiai.. Šiaip ne taip, dar pakeliui sustoję pavalgyti, atvažiiuojame į sekančią nakvynės vietą Călimănești miestelyje. Nežinau kiek verta čia buvo mokėti 92 eurus už tiesiog pernakvojimą, tačiau po praėjusios nakties patirties jau bijojau rizikuoti 🙂 Nors šita nakvynės vieta buvo prie pat labai judraus kelio, viduje nieko nesigirdėjo, tad visi puikiai išsimiegojome ir pagaliau išsimaudėme, ko negalėjome padaryti praėjusioje vietoje..
7 diena.
Septinta diena ir vėl važiavimo diena, tačiau kitokio. Šią dieną lankomės dar viename nuostabiame kelyje Transalpina. Yra dviejų nuomonių atstovai, kuris kelias gražesnis, įdomesnis ar kitoks -esnis, tad nusprendėme, kad reikia patikrinti patiems. Ir oi kaip neklydome ten apsilankydami. N U O S T A B U! Bet kuris laimi? Perskaitykite čia. Pravažiavę kelią ir užtrukę maždaug 5 valandas, patraukėme link kitos nakvynės vietos. Jau po truputį keliaujame į namų pusę. Su navigacija sekasi sunkiai, nors ir turime offline žemėlapius, bet nei man nei vyrui neranda konkretaus nakvynės adreso. Nu ok, žinojau, kad mažas miestukas, ką ten miestukas, kaimelis, tai važiuojam ir rasim. Tik dar reikia sustoti pavalgyti. Tai kur ta mūsų nakvynės vieta? Nakvynei pasirinkome Crăciunelu de Sus kaimą su maždaug 100 gyventojų. Iš dalies dėl kainos ir atsiliepimų, bet iš dalies ir dėl noro pamatyti tokį nedidelį tikrą rumunišką kaimą. Vairuodama tikrai galvojau, kad kaži kur mes čia važiuojam, navogacija tikrai rodo nesąmones. Važiuojame žvyrkeliais, pro nuostabaus grožio vynuogynus, bet neapleidžia mintis, kad važiuojame kažkur ne ten.. Nors pasirodo viskas ten. Šiaip ne taip pagal nuotraukas surandame namą. O ten pasirodo belgas, prieš keturiasdešimt metų nusipirkęs seną sodybą ir perdaręs ją į namą. Tai buvo bene smagiausia nakvynė, nes išgirdome ir daug istorijų apie kaimą, apie jo organizuojamus projektus, ragavome iš Belgijos atvežto alaus, skynėme vynuoges tiesiai nuo medžio. Net gaila buvo, kad atvykome tik vienai nakvynei. Bet žinau, kad sugrįšime, jei bus lemta. Nakvynės kaina 66 eurai.
8 diena.
Suprantama, kad po tiek valandų automobilyje, reikėjo kažkiek daugiau džiaugsmo suteikti ir vaikams, plius pakeliui pamčiau, kad bus kontaktinis zoologijos sodas, tad kodėl gi ne. Vis tiek jau esame suplanavę dar vieną dieną vandens parke, tad zoo bus visai į temą. Rezervuojame dvi nakvynes Oradea mieste (taip taip, tame pačiame kaip ir pradžioje, tik kituose apartamentuose) ir pirmiausia keliaujame į Zoo. Vaikams labai patiko, nes galima šerti gyvūnus, plius po pasivaikščiojimo bus lengviau važiuoti. Apsilankę zoo, patraukėme į Oradea, įsikūrėme, pavakarieniavome ir keliavome miegoti. Kaina dviems naktims – 120 eurų.
9 diena.
Visa diena skirta Nymphaea vandens parkui, kuriame lankėmės kelionės pradžioje.
10 – 11 diena.
Važiavimo atgal į Lietuvą dienos su nakvyne Lubline. Nakvynės kaina 84 eurai.
Patarimai
Tai kokį susidarėme įspūdį apie Rumuniją? Nuostabi šalis su nuostabia gamta. BET aplankyti jai reikia gerokai daugiau laiko. Dėl kamščių neaplankėme keletos obejktų, kuriuose buvome suplanavę. Taigi, keliaujant reikia atsižvelgti į dienų skaičių.
- Jei turite nedaug laiko (pvz kaip mes) nekeliaukite toliau Transfăgărășan kelio. Taip, norisi pamatyti kuo daugiau, bet patikėkite, net iki pusės šalies yra nenormaliai daug visko. Ypač, jei dar įtrauksite ir apsilankymus miestuose, ko mes nedarėme.
- Turėti grynųjų tikrai pravers. Bookindami nakvynes pasižiūrėkite, kokia valiuta reikiės mokėti, jei neleidžia atsiskaityti iš karto. Plius grynais atsiskaityti galėsite pas pakelės prekeivius, jei kažką pirksite.
- Keliai Rumunijoje TOBULI! Kuras (benzinas) kainuoja maždaug 1,50eu už litrą.
- Salotos jų restoranuose yra grynos daržovės, tai jei bus parašyta Coleslaw tai dažnu atveju gausite tiesiog kopūstus. Nei aliejaus, nei majonezo, nei druskos ar pipirų ten nebus. Paklauskite apie porcijas, nes daugumoje vietų jos milžiniškos.
- Naudokite Google Translate. Net jei paklausus ar kalbate angliškai palinksės galvą, tai nereiškia, kad kalbės. Jie tiesiog draugiški 😀 Dažnu atveju galite gauti ne tai, ko prašėte, tad pravers susikalbėjimas google translate pagalba. Bet visumoje plius minus kalba angliškai
- Jei norėsite haikinti – būtinai įsigykite bear spray. Transfagarasan kelyje meškos draugiškos, bet kitur šalyje gali taip nenusisekti. Pasirodo, saugiausia keliauti grupėmis, nes tuomet meškos pasitraukia ir nepuola. Bet pavienius keliautojus gali užpulti. Kaip tik belgas papasakojo, kad prieš porą mėn meška sudraskė prancūzą keliautoją.
- Dar kartą pasikartosiu – neplanuokite kilometrais. Ten kamščiai net kalnuose dėl kelio darbų (greičiausiai).
- Maistas kavinėse nėra labai brangus, mūsų šeima su gėrimais ir viskuo vakarienei tilpdavo į 40 -70 eurų, ir dažniausiai likučius dar parsinešdavome pusryčiams. Alaus kaina kavinėse Rumunijoje – 2 – 2.50eu už vietinį, 5-6eu už „importinį”.
- Sako, kad vanduo iš vandentiekio geriamas. mes nerizikavome.
- Pasiruoškite vaizdams. Net jei planuosite skaityti knygą važiuodami tuos kilometrus, neverta. Kas metrą galima aikščioti ir grožėtis vaizdais per langą.
- Wild camping leidžiamas visur – kur radai vietą, ten gali sustoti 🙂 ar bent jau ten, kur keliavome mes.
Ar dar norėčiau keliauti į Rumuniją? Taikrai taip, tik gerokai ilgesniam laikui. Šį kartą tiek. Visada galite brūkštelėti man email, jei turite kokių klausimų.
Leave a Reply