Tinklaraštis

Stalo žaidimai visai šeimai: misija įmanoma!

Tikriausiai rastume ne vieną šeimą, kurioje iki vaikų gimimo įvairūs rimti strateginiai stalo žaidimai užėmė dalį laisvalaikio. Smagūs vakarai su draugais strateguojant, statant, kuriant miestus, kelius, kariaujant ar grobiant kitas galaktikas. Mes ne išimtis. Abu su vyru labai mėgome stalo žadimus, ypač Carcassonne, kuris mūsų su vyru mėgstamiausias ir turime beveik visus jo papildymus. Tačiau šeimoje atsiradus mažyliams, besidomintiems viskuo ir savo mažomis rankelėmis imantiems visas detales – kuriam laikui strateginius ir rimtus žaidimus tenka padėti į lentyną. Na, aišku, nebent jums pavyksta suderinti ir pabėgate žaisti be vaikų. Mes pasirinkome kitą kelią – pasirinkome stalo žaidimus su vaikais 🙂

Nemeluosiu, ilgą laiką galvojau, kad stalo žaidimus trauksime, kai vaikai paaugs ir bus bent jau aštuonerių. Tačiau Rikis žaidimų klubas parodė, kad yra daug žaidimų tinkančių vaikams nuo 3 metų! Ir jie tikrai nėra prastesni nei rimtieji strateginiai. Aišku, tėveliams visas strategijas sugalvoti gal ir lengviau, bet juk tai ne tik žaidimas. Tai laisvalaikis kartu su visa šeima, o ypač dabar karantino metu, kuomet esame apriboti bendravimo tik savo mažame ratelyje.

Vien tik smagiu laiko praleidimu kartu apsiriboti neverta, stalo žaidimai yra ir puikus vaikų lavinimo būdas. Ne veltui posakis žaisdami mokomės yra vienas populiaresnių pasaulyje 🙂 Taip yra ir su stalo žaidimais. Tad šiandien – apie naudą vaikams žaidžiant stalo žaidimus ir apie šviežiausius senus ir naujus žaidimus mūsų namuose.

Iš esmės, jei paskirsite vakarus ar savaitgalius žaisdami kartu su vaikais stalo žaidimus, ne tik, kad mokysite vaiką komandinio darbo, kantrybės, bet išmokysite ir garbingai laimėti bei pralaimėti, taip pat lavinsite vaizduotę, smagenų vystymąsi ir kalbos lavinimą.

Stalo žaidimų nauda vaikams

Pabandysiu išskirti mano manymu svarbiausias stalo žaidimų naudas, tačiau tikrai galėčiau sugalvoti dar bent keletą.

  1. Anktyvasis mokymasis. Patys paprasčiausi stalo žaidimai padeda vaikams mokytis spalvų, skaičių, lavina rankų ir akių koordinaciją bei vikrumą dėliojant korteles ir kitus žaidimo atributus lentoje. Be to, savo eilės laukimas yra viena iš puikių kantrybės pamokų.
  2. Matematika ir skaitymas. Daugelyje stalo žaidimų įtrauktą matematika – reikia skaičiuoti ėjimus, korteles, taip ne tik pažindinamasi su skaičiais, tačiau ir su sudėtingesniais matematiniais veiksmai. Skaitymas lavinamas skaitant taisykles, užrašus ant kortelių.
  3. Smulkiosios motorikos lavinimas. Beveik visi stalo žaidimai turi savo sudėtyje turi smulkias detales – vadinamieji ėjikai, kauliukas ar kiti žaidimo priedai, kuriuos vaikai nori nenori turi imti į rankas.
  4. Kalbos lavinimas ir žodyno plėtimas. Yra daug stalo žaidimų, kurie padės lavinti kalbą. Nuo paprasčiausių šaradų iki sudėtingesnių bandymų susitarti. O norint susitarti teks panaudoti daugiau žodžių.
  5. Dėmesio koncentravimas, kantrybė ir susikaupimas. Stalo žaidimai skatina ne tik dėmesio koncentravimą, tačiau ir jo sutelkimą ilgesnį laiką. Mokomąsi žaisti nuo pradžios iki galo, išlaukti, kad ir koks rezultatas bebūtų, taip sutelkiant dėmesį. Stalo žaidimai skatina kantrybės ugdymą – čia juk reikia laukti savo eilės, išmokti praleisti ėjimą, jei taip numatyta taisyklėse, suvokti, kodėl vienu ar kitu atveju eilė žaisti kitam žaidėjui atitenka kelis akrtus iš eilės.
  6. Komandinio darbo pagrindai. Labai daug vaikams tinkamų stalo žaidimų galima žaisti keliais būdais – vienas prieš kitą arba komandiškai. Veikiant komandiškai, vaikas mokosi darbo komandoje ir supranta, kad gali pasiekti daugiau nei žaisdamas vienas.
  7. Sprendimų priėmimas ir problemų sprendimas. Žaisdami vaikai mokosi priimti reikšmingus sprendimus, kurie nulemia žaidimo eigą. Jie pradeda suprasti, jog betiksliai ėjimai nieko neduoda ir reikia elgtis apgalvotai, nes nuo to priklausys kaip jiems seksis žaisti. Stalo žaidimai skatina analizuoti, išsiaiškinti kaip kas veikia ir priimti atitinkamus sprendimus.
  8. Tikslų siekimas. Gyvenime tikslai pasiekiami kryptingai. Stalo žaidimai, kuriuose verta kurti strategijas, apgalvoti ėjimus, išmoko vaikus, kada ir kaip judėti, kaip nuspėti oponento veiksmus, taip ugdoma mąstysena tikslų pasiekimui.
  9. Laimėjimas ir pralaimėjimas. Stalo žaidimai išmoko laimėti ir pralaimėti, jie parodo, kad visokių būna situacijų ir nebūtinai mes patys būname kalti dėl vieno ar kito pralaimėjimo. Taip išmokoma ir analizuoti savo sprendimus, kurie buvo susiję su laimėjimu ar praleimėjimu.
  10. Sąmoningumo ir pagarbos skatinimas. Žaisdami stalo žaidimus vaikai (ir ne tik) gali išmokti lengviau atpažinti emocijas, pamatyti, kokį poveikį mūsų veiksmai daro kitiems. Žaisdami išmoksta klausytis, tam, kad gautų informacijos apie kitus. Štai pvz., balso tonas gali išduoti kaip jaučiasi kitas žaidėjas, o kūno kalba gali parodyti būsimas žaidėjo strategijas.

Štai kiek punktų sugebėjau išskirti. Ir jei atrodo, kad ką čia išmoks per tuos stalo žaidimus – klystate. Visi šie dalykai nors ir yra nematomi, tačiau labai svarbūs ir būtini vaiko vystymuisi.

Beto, žaisdami kartu geriname šeimos santykius. Ne tik vaikai, bet ir mes, suaugusieji, mokomės sutelkti dėmesį vieni į kitus. Efektyviai bendraujame norėdami pasiekti tikslus, o stalo žaidimai suteikia progą pamatyti vieni kitus iš skirtingų pusių.

Kokius stalo žaidimus dabar žaidžiame mes?

Halli Galli Junior. Atidumą ir greitį bei rankų-akių koordinaciją lavinantis žaidimas. Čia jau nėra jokios strategijos, laimi tas, kuris greičiau sugeba paspausti mygtuką pamatęs vienodus klounus. Atrodo pakankamai paprasta, tačiau patikėkit, taip nėra 🙂 Įspėjimas: mamos su ilgais nagais šį žaidimą turi žaisti atsargiau, norėdamos nesužeisti savo atžalų.

Dragon’s Breath. 2018 m. geriausio vaikiško žaidimo titulo laimėtojas. Spalvingas ir nuotaikingas koordinacijos ir kolekcijos rinkimo stalo žaidimas. Čia reikia „tirpinti ledą”, nes tikslas surinkti kuo daugiau brangakmenių.

Dragon’s Breath.

Animal Upon Animal. Smulkiosios motorikos lavinimui bei akių-rankų koordinacijai lavinti skirtas, klasikinis HABA gamintojo stalo žaidimas su medinėmis gyvūnų figūromis. Medinius gyvūnus čia reikia statyti vienas ant kito, o laimi tas, kuris greičiausiai nebetenka savo gyvūnų. Bet laimėti ne taip paprasta 🙂

Ice Cool. Į šį žaidimą dėmesį esu atkreipusi dar nuo jo atsiradimo. Tai ne naujas žaidimas, tačiau labai smagus. Čia lavinama smulkioji motorika, nes žaidžiama sprigtais numušinėjant pingvinus 🙂 Labai nuotaikingas ir tinkantis visai šeimai su bet kokio amžiaus vaikais. Geriausia pradėti žaisti su vaikais mokančiais padaryti kažką panašaus į sprigtą. Beje, šis žaidimas pripažintas geriausiu 2017 m. žaidimu vaikams.

Tai štai tokios naujienos mūsų stalo žaidimų kolekcijoje, o jų turime nei daug nei mažai – skirtų žaisti su vaikais pas mus yra 21, jei neapsirinku su skaičiumi. O kur dar tie skirti labiau lavinimui, o ne smagiam laiko praleidimui ir dar krūva skirta suaugusiems arba vyresniems vaikams. Žinoma, vaikams, kol maži, smagiausia žaisti tokius, kur galima ką nors rinkti, statyti, griauti, traukti, tačiau patinka ir tie, kur galima tiesiog vaikščioti su ėjiku ir pasiekti finišą. Svarbiausia pasirinkti tokį, kuris nebūtų nuobodus ir turėtų visokių paslėptų fyntų.

Nežinau ar esat pastebėję, tačiau vieni populiariausių ir geriausių žaidimų yra išleidžiami gamintojo BRAIN GAMES, o labiausiai patinkantys vaikams – gamintojo HABA. Tad aš labai džiaugiuosi, kad Rikis – stalo žaidimai yra šių gamintojų kuriamų žaidimų platintojai ir naujausius žaidimus galima įsigyti ir Lietuvoje su lietuviškomis instrukcijomis.

O jei kada bus sunku išsirinkti ar nežinosite, kas labiausiai tiktų dovanai – būtinai kreipkitės į juos. Stalo žaidimų asas Egidijus padės apsispręsti, o nežinantiems patars ką išsirinkti. Karantino metu žaidimus pirkite saugiai www.rikis.lt ir rinkitės bekontaktį pristatymą. Na arba galite rinktis atsiėmimą pas juos Vilniuje – yra sudarytos galimybės atsiimti beveik be kontakto šv. Stepono g. 5 Vilnius.

*Įrašas sukurtas bendradarbiaujant su Rikis.

Leave a Reply

Verified by MonsterInsights