Tinklaraštis

Kaip išsirinkti batus žygiams?

Jei mėgstate aktyvų laisvalaikį, keliones po gamtą ir vaikščiojimą. Vienas iš svarbiausių dalykų, kuriam reikėtų nepagailėti pinigų yra geri žygio batai. Patikėkite manimi, skirtumas tarp žygiui skirtų batų ir gerų žygiui skirtų batų yra didžiulis. Jei nesate, kaip sakau, profesionalūs žygeiviai, kurie kiekvieną savaitgalį nueina po keliasdešimt ar kelis šimtus kilometrų, ir norite turėti patogią avalynę žygiams laisvalaikiu, štai jums trumpa atmintinė kaip išsirinkti batus žygiams. Tai galioja ne tik suaugusiems, bet ir vaikams.

kaip issirinkti batus zygiams

Įršas nebus labai ilgas, tačiau aptarsime pagrindinius dalykus: konstrukcija, pagrindinės sudedamosios reikalingos žygiams skirtai avalynei, dydis ir forma.

Konstrukcija.

Galite rinktis kelis variantus:

  1. Neperšlampama;
  2. Drėgmei atspari;
  3. Be atsparumo drėgmei.

Neperšlampama avalynė turės membraninę konstrukciją. Pvz., Columbia naudoja „Outdry“ arba „Omni-Tech“, Jack Wolfskin – „Texapore“, o visuomenėje labiausiai žinoma – „Gore-Tex“. Visos šios membraninės konstrukcijos rūpinsis, kad avalynė nepraleistų drėgmės į vidų, tačiau leistų mūsų generuojamai drėgmei keliauti lauk. Ne visos jos darbą atlieka vienodai gerai, tačiau čia jau detalės į kurias nenorėčiau leistis.

Drėgmei atspari avalynė – tokia, kurios išorinis audinys yra impregnuotas. Impregnuotas – išpurkštas gamybos metu tam tikru impregnantu, kuris neleidžia drėgmei lengvai įsiskverbti į viršutinį avalynės audinį. Tai siūlo šiokią tokią apsaugą nuo drėgmės, tačiau ne tiek patikimą, kiek membraninė konstrukcija.

Apie konstrukciją be atsparumo drėgmei daug išsiplėsti nereikia, čia viską nusako pats pavadinimas. Tačiau jei yra noro, tokią avalynę galima impregnuotis patiems. Ar tai bus taip pat gerai kaip impregnavimas gamybos metu? Nemanau.

Tad kurią konstrukciją verta rinktis? Reikėtų įsivertinti p[agal savo poreikius ir žinoma, metų laikus. Vasaros sezonui galima (gal net reiktų sakyt, rekomenduotina) rinktis antrą ar trečią variantą. Tačiau jeigu poreiktis yra turėti vieną porą žygio batų visiems sezonams, sakyčiau, jog neperšlampama avalynė – universaliausia.

Pagrindinės sudedamosios dalys

Be konstrukcijos yra dar keletas dalykų, kuriuos tiesiog būtina paminėti.

  1. Geras protektorius. Kaip padangose žiemai, tai žygio batuose: kuo gilesnis ir grubesnis protektorius, tuo daugiau sukibimo su paviršiais jis suteiks. Tai yra svarbu žygių metu!
  2. Amortizacija ir pado minkštumas/kietumas. Kuo padas minkštesnis, tuo maloniau vaikščioti (iki tam tikros ribos, žinoma), kad geriau jaustume paviršius – akmenis, šaknis, kankorėžius ir t.t. Dėl to žygiams skirtą avalynę vertėtų rinktis ne pačią minkščiausią. Na, nebent žygiai bus labai dėkingais takais.
  3. Aulo aukštis. Priklausomai nuo žygio sudėtingum, priklauso ir bato aulo pasirinkimas. Sudėtingesniems žygiams verta pasirinkti batus aukštu aulu, nes tai yra papildoma apsauga čiurnai. Žemaaulius rinktis rekomenduojama, kai takas išsidėstęs lygumose, atstumai trumpi ir pats žygis nėra sudėtingas. Man asmeniškai pačiai labiau patinka aukštaauliai, nes labiau fiksuojama čiurna ir jaučiuosi saugiau lipdama akmenimis ar žemyn nuo kalno.
  4. Oda ar sintetiniai pluoštai? Oda – patvarumo karalienė. Žinoma, gera oda. Sintetinis pluoštas – kur kas lengvesnis, minkštesnis ir, neretai, įdomesnio dizaino. Čia pasirinkimas taip pat priklauso nuo tikslų, tačiau galiu leisti pasakyti, kad tai labiau detalės ir mėgstu/nemėgstu.

Dydis ir forma

Kalbant apie teisingą dydžio ir formos pasirinkimą, reikėtų paminėti keletą dalykų. Vienas iš jų – žygiams skirtą avalynę rinkitės jau vakarop, su žygiams skirta kojine, nes jos yra storesnės už įprastas. Kodėl? Nes pėda jau bus „atbuvusi” savo dieną ir šiek tiek patinusi, kas gali ypač pasireikšti žygio metu. Juk nenorime nuėję pusę žygio verkti, kad spaudžia batai.

Matuojantis reikėtų palikti nuo 0,5 iki 1,2 cm laisvos vietos. Kuo žygis ilgesnis, kuo daugiau “į kalną ir nuo kalno“ (ypač nuo kalno) – tuo labiau papildoma vieta bate pasitarnaus. Tai ypač patyriau pernai leidžiantis nuo kalno Dolni Moravoje. Pėda žygio metu tinsta. Leidžiantis nuo kalno pėda kiek pasistumia į priekį, tad per mažas tarpas priekinėje dalyje reikš mėlynus nagus. Arba nebereikš nagų iš viso – turiu gyvą įrodymą, kuriam nagai vis dar neataugo po žygio Maroke. Taip pat užkliuvus už akmenuko ar kokios šaknies skaudės mažiau.

Kas liečia avalynės formą – tai yra labai individualu. Avalynėje koja jaustis turi gerai, neturi būti labai suspausta ir suveržta. Tačiau stabili, užkulnis neturi smukčioti ir vaikščioti kaip jam patinka.

Mūsų šeimos pasirinkimas šiai vasarai

Pernai išbandžiusi vienus pigiausių žygio batų iš populiarios parduotuvės supratau, kad noriu patogumo. Visgi, leidžiantis nuo stataus kalno ta extra laisva vieta ypač reikalinga. Tad šį kartą abu su vyru batus rinkomės su HIATUS specialistų pagalba.

Mūsų pasirinkimas Columbia PeekFreak II – nemeluoju, nesu turėjusi patogesnių batų. Tad trinu juos visur – nuo ėjimo į parduotuvę, darbą, pasivaikščiojimus. Nesulaukiu, kada galėsiu išbandyti kalnuose.

Updated: išbandžiau kelionėje į kalnus Aukštuosiuose Tatruose. Atsiliepimą galite perskaityti čia.

Straipsnis parengtas bendradarbiaujant su hiatus.lt komanda.

1 Comment

Leave a Reply

Verified by MonsterInsights